Slavic Folkloristics home aa

2022 3-4.XI Toruń. Konferencja "Bajki Słowian w Polsce"

Pracownia Badań nad Folklorem, Instytut Nauk o Kulturze (Wydział Humanistyczny UMK w Toruniu)
Komisja Folklorystyczna Międzynarodowego Komitetu Slawistów
Patronat honorowy:Komisja Folklorystyczna Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk

zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową

Bajki Słowian w Polsce

3-4 listopada 2022 r. Collegium Maius, UMK, Fosa Staromiejska 3, Toruń

Bajki ludowe stanowiły ważną część tradycyjnej kultury w wielu krajach. Ich walory nie tylko artystyczne wpłynęły na fascynację chłopską twórczością ustną w środowiskach europejskich elit zwłaszcza w XIX wieku wraz z popularnym wtedy mitem Słowiańszczyzny. W bajkach szukano korzeni narodów słowiańskich, potwierdzenia istnienia pradawnej kulturowej wspólnoty, w końcu prawd o przeszłości. Na znaczną skalę zaczęto przekazy ludowe przekładać na różne języki, publikować, badać, objaśniać. Moda na szeroko rozumiane pod względem gatunkowym bajki (w ujęciu Juliana Krzyżanowskiego zaproponowanym w „Polskiej bajce ludowej w układzie systematycznym”) mimo upływu lat nie minęła, ale zmienił się zakres występowania i oddziaływania dawnych przekazów. Inspirują twórców wielu dziedzin sztuki, fascynują miłośników Słowiańszczyzny, którzy w ludowych opowieściach poszukują śladów mitów, obrzędów, wierzeń i obyczajów, stają się tematem projektów muzealnych czy gawędziarskich. W związku z powyższym pragniemy przyjrzeć się obecności bajek Słowian w Polsce i to z perspektyw wielu dyscyplin. Chcemy podjąć próbę znalezienia odpowiedzi na pytania, co zostało z dawnego mitu Słowiańszczyzny, czego w chłopskich przekazach szukano, jak ewoluowała recepcja narracji Słowian, jak też zmieniało się ich odziaływanie na naszą kulturę. Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy w swoich badaniach naukowych poruszają problematykę bajkoznawczą.

Proponowane obszary rozważań:

• Bajki ludowe a XIX-wieczny mit Słowiańszczyzny.
• Bajki Słowian w polskich badaniach interdyscyplinarnych (m.in. folklorystycznych, etnologicznych, kulturoznawczych, literaturoznawczych, językoznawczych, historycznych, religioznawczych, socjologicznych, muzealniczych itp.).
• Bajki Słowian w Polsce – zasoby, archiwa, stan badań, metodologie, edycje, przekłady i recepcja.
• Opowieści Słowian jako źródło historyczne, socjologiczne, kulturoznawcze, etnograficzne.
• Bajki Słowian a twórczość artystyczna w Polsce (m.in. literacka, malarska, muzyczna, teatralna, filmowa).
• Opowieści Słowian a polska kultura współczesna (ruchy (para)religijne, działania muzealne, wystawiennicze, projekty audiowizualne, sztuka opowiadania, itp.).

Zgłoszenia (na załączonym formularzu) prosimy przesyłać na adres: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript. do 1 września 2022 r. Opłata konferencyjna wynosi 400 zł dla pracowników naukowych, 250 zł dla doktorantów. Organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne, wyżywienie w trakcie konferencji, w tym uroczystą kolację pierwszego dnia sesji. Planowana jest również pokonferencyjna publikacja punktowana. Informacje o zakwalifikowaniu referatów zostaną rozesłane do 5 września 2022 roku.
Komitet organizacyjny:

dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK
dr hab. Dejan Ajdacic, prof. UG
dr Adrian Mianecki

Sekretarze:
mgr Mateusz Napiórkowski
mgr Robert Piotrowski

formularz_Bajki_Słowian_w_Polsce.docx

Bajki_Słowian_w_Polsce_zaproszenie.pdf